Úvodní strana >> Aktuality >> Stanislava Nopová: Dobrodružství jménem Daiquirita

Stanislava Nopová: Dobrodružství jménem Daiquirita

Stanislava Nopová: Dobrodružství jménem Daiquirita
Stanislava Nopová
16. 2. 2011

Román pro ženy kniha Daiquirita, co se jinde nedozvíte

Román pro ženy, kniha Daiquirita má za sebou dobrodružnou pouť, stejně jako její hlavní hrdinka Hana. Také kniha Daiquirita bojuje o život statečně od začátku až do poslední chvíle.
 
Kolem roku 1980 jsem začala psát milostný román pro ženy Daiquirita o lidech, kteří se dostanou do ciziny souhrou nepříznivých okolností a náhod. Jsou bez peněz, známých, neznají jazyk, který plyne kolem nich. Napsala jsem asi dvě stovky stránek společenského románu, ale najednou jsem měla pocit, že tak nemůže vypadat život rozkmitaný nejistotami. A kam se poděla láska, která v milostném románu přece musí být? Děti měly ve škole soutěž ve sběru papíru a tak se stalo, že moje první Daiquirita skončila ve sběrných surovinách.
 
Smrt v plamenech
 
Psala jsem Daiquiritu jenom pro své potěšení, „do šuplíku“ po mnoho dalších let. Mezitím pohádky, povídky, horory, detektivku, básničky. Prý se tomu říká krize, když vás někdo z blízkého okolí přesvědčí o nesmyslnosti vašeho snažení. Krize řeším po svém, pracuji na zahradě nebo uklízím. V roce 1998 jsem důkladně uklidila. Spálila jsem skoro všechny příběhy na ohništi. Plameny zlikvidovaly i začátek textu pro Daiquiritu 2. Černé cáry spáleného papíru letěly i s myšlenkami tam, odkud se vzaly.
Ale kdo zabije vášeň, skrytý osobní svět a jeho světlo? Vraždit své sny můžeme jen my sami. Netrvalo dlouho a začala jsem psát znovu.
 
Rukopis
 
Psaní v sešitech po letech bledne. Psací stroj mě zdržoval. Bílým puntíkem opravit překlep, stokrát, tisíckrát, pak přepisovat stránky, které se najednou nelíbí vám samotným? Naštěstí přišlo něco úžasného - počítač. Díky počítači se text zpracovával snadno. Daiquirita se konečně chystala do života. Všechno se zdálo být na dobré cestě až do dne, kdy skoro nový počítač nerozzářil obrazovku, nerozčílil ikonkami, které obvykle naskakovaly hned při spuštění. Mnou obdivovaný technický výdobytek nevybraně chroupal moje dílo. Nikdy se nevzpamatoval. Prý jsem měla smůlu na vadný hard disk… Ne, nezálohovala jsem.
 

Tak vznikala kniha Daiquirita

Kniha Daiquirita skončila ve sběrných surovinách, byla upálena v ohni, zůstala zakletá ve zlomeném harddisku, ale přesto byla nesmrtelná. Dál totiž dřímala v mé hlavě. Vracela jsem se k ní pokaždé, jen jsem slyšela o úspěšných lidech, kteří měli kuráž začít žít za oceánem. Starala jsem se o rodinu, dům, zahradu, pracovala jsem, odpočívala, sledovala televizi, stoupala do kopců v horách, třeba jsem řídila auto a Daiquirita se ke mně vracela. Čekala na tu správnou chvíli. Stále jsem měla v sobě osudy lidí, kteří jdou jinou cestou než ostatní. Poznámky ke konečné verzi Daiquirity zabíraly desítky stránek. Občas je někdo z mých blízkých přečetl. Syn, který pracoval krátký čas v Německu, mi řekl, že nemohu popsat prostředí, kde vládne šikana, když jsem nic takového nezažila. Jen kratičký čas jsem o tématu a jeho zpracování zapochybovala.

Podle mě je to s psaním knih jako s láskou. Nemůžete ji získat násilím. Buď s vámi je, nebo už není. Když se za vámi příběh stále přichází, nemůžete jej zavrhnout.
Daiquirita se za mnou znovu důrazně vrátila ve španělském letovisku první den dovolené. Tehdy jsem náhodou vyslechla hovor staršího Poláka. Odešel vydělávat peníze do zahraničí, aby vyplatil po rozvodu manželku. Začala jsem psát ještě tentýž den. Věděla jsem, že už nepřestanu na románu pracovat. A tak se také stalo. Při psaní mi pomohly i okolnosti. Velkou inspirací pro mě byl pobyt v Austrálii. Sydney jsem si zamilovala. Proto v mé knize Daiquirita nemohlo toto šťastné velkoměsto chybět.
Kniha Daiquirita je román o odhodlané ženě, která se nebojí osobní problémy řešit jinak než ostatní. Sympatická hlavní hrdinka Hana odmítá přihlížet ke svému věku, nepřízni okolností a za to je odměněna. Potká svůj nový život, osudovou lásku a splní si sen, který se zdál být nereálným. 

Kniha Daiquirita, román pro muže? Chlapi na to čekají..

Pokud se rozhodnete, že si knihu vydáte sami (což je v zahraničí víc běžné, než by se mohlo zdát), čeká vás po psaní další velké dobrodružství. Tentokrát nespoléháte sami na sebe, ale na jiné. Když je kniha hotová z pohledu autora, vstoupí do její realizace další lidé. Redaktoři, editoři, korektoři, grafici, a bohužel, někdy i menší profesionálové než byste čekali.
 
„Moc se mi začátek Daiquirity líbí, ale nezačnu opravovat text, dokud nebudu vědět, jak kniha skončí,“ řekla první redaktorka.
„Daiquirita? Manžel si nepřeje, abych opravovala dílo tohoto druhu. Je to kniha evidentně zaměřená proti mužům,“ konstatovala druhá.
„Daiquirita? To je ale divný název. Nic se nebojte, nikdo knihu nebude číst kromě mě,“ slibovala další. Při druhé návštěvě už čekaly obě její dcery na další pokračování textu. Úvodní část nebyla opravená, jak jsme se dohodly. „Byla jste v Austrálii? Kde jste vzala peníze na tak dalekou cestu?“ zeptala se s nelibostí jedna z dcer. „Když máte na takové výlety, musíte mamce zaplatit dvakrát víc než jste se dohodly.“
Další profesionálka pracovala u nás doma nebo na zahradě. Nedala bez mnoha lahví piva ani ránu. Navečer si nemohla vzpomenout, kde bydlí.
„Předčítal jsem Daiquiritu kamarádům v hospodě. Ani nedutali,“ prohlásil korektor, člověk v důchodu, „když mi ale nedáte zbytek knihy, než opravím první část, vykašlu se na to. Musím přece vědět, jak to s Hanou dopadne. Chlapi na to čekají…“
  
Rukojmí S. H. York
 
Zvažovala jsem, zda poslechnout knihkupce, kteří mi radili, ať raději zvolím pseudonym, jméno znějící pokud možno anglicky. Mužské zahraniční autory mají prý u nás všichni kupující více rádi. Postupem času jsem zjistila, že to není jen český fenomén. Pracovníci vydavatelství Bloomsburry ve Velké Británii se před vydáním prvního dílu Harryho Pottera obávali, že bude prodej knihy menší, jestliže bude zřejmé, že je jeho autorem žena. 
Váhala jsem, jaký vymyslet pseudonym, pod jakým budu publikovat. Po dlouhém přemýšlení se zrodila S. H.York. Malířka a grafička paní Krásná mi navrhla písmo na obal knihy, tam se jméno S. H. York objevilo poprvé. Přišel na řadu grafik, který měl provést vnitřní úpravu knihy, tak zvané zalomení. Než se pán dostavil na jednání, manžel mě nabádal, ať neprozrazuji, že je to moje kniha. „Vyzkoušíme si spolupráci, pak uvidíme...“ A tím začala naše soukromá detektivní zápletka. S. H. York se stala nečekaně malou rukojmí.
 

Rukopis knihy Daiquirita, zalomeno, uloupeno

Majitel malé firmy a tiskař v jedné osobě slíbil, že provede vše, co je potřeba a knihu připraví k realizaci. Převzal kompletní text knihy a ostatní podklady. Při druhé schůzce jsme s ním dolaďovali vzhled knihy. Choval se příjemně a vstřícně, ale potřetí už nedorazil. Zmizel. Zmizel tak i můj rukopis.
 
Podnikatel nebral telefon, neodpovídal na emaily, ani na dopis psaný na jeho adresu. Dozvěděli jsme se, že se rozvedl a odešel ze stálého zaměstnání. Odstěhoval se do jiného města?
Nerada se vzdávám, to pan podnikatel netušil. Skoro rok trvalo, než jsme ho s přáteli či zcela neznámými pomocníky vypátrali. „Pachatele“ jsme nakonec našli za pomoci grafiků a lidí z mnoha tiskáren. Díky všem!
 
Když jsme se s dotyčným „podnikatelem“ sešli, přiznal, že knihu nevydal a nedal vytisknout se jménem své nové přítelkyně jenom proto, že se báli, že by je mohla žalovat ta Angličanka nebo Američanka S. H. York. Povedený páreček ke svému překvapení zjistil na internetu, že existuje první román na pokračování v ČR na daiquirita.cz, to byla naše pojistka. Když kniha Daiquirita konečně vyšla v tiskové podobě, mohli jsme webovou stránku daiquirita.cz zrušit. Stanislava Nopová byla ukrytá pod anglicky znějícím pseudonymem S. H. York. Stanislava Nopová je skutečnou autorkou knihy Daiquirita.

Stanislava Nopová:  Daiquirita. Nakladatelství Chrysos 26. 448 stran. Cena 329 Kč.
Doporučit  Doporučit známému RSS zdroje
Sdílet: Linkuj Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook pridej.cz TopČlánky

internetové knihkupectví eshop knihy.tv, co vám může náš eshop nabídnout?

Originální knihy z našeho internetového obchodu uvedou váš život do chodu * Kniha je přítel člověka, u nás najdete přátele * knihy.tv jako dobrý důvod ke čtení až do rána * Naše knihy jsou ideálním dárkem. Proč byste ale neobdarovali také sami sebe? * Z pohodlí domova získáte on-line nové zajímavé knihy a knížky * Pro nás je každý čtenář V.I.P. * Knihy a knížky od nás jsou ideální na dovolenou, prázdniny, pro volný čas i cestování * Nemusíte shánět naše knihy a knížky v knihkupectvích, nakupujte přímo u pramene * Naše knihy jsou levné, z výplaty vám uzobnou málo * Knihy spisovatelky Stanislavy Nopové jsou nevšedním čtením pro všední dny * V našem internetovém obchodě s knihami můžete zakoupit knihy bez registrace * Knížky k svátku, na narozeniny, sobě pro radost nebo jako dárek k Valentýnovi * Přejeme vám hezké zážitky s našimi knihami * internetové knihkupectví eshop knihy.tv je součástí nezávislého nakladatelství Chrysos 26.
knihy.tv © Copyright 2014, všechna práva vyhrazena.     Mapa stránek | Podmínky použití | Ochrana osobních údajů | Pro knihkupce | Affiliate program | RSS
Redakční systém Animáto.